Dzisiaj jest: 15.8.2022, imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

Moduły fotowoltaiczne – budowa i działanie

Dodano: 2 lata temu Czytane: 869 Autor:
Redakcja poleca!

Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność. Technologie wytwarzania i wykorzystywania paneli fotowoltaicznych (słonecznych) są coraz doskonalsze. Osobom prywatnym pozwalają na spore oszczędności.

Moduły fotowoltaiczne – budowa i działanie
Choć przyznać trzeba, że jest to inwestycja wymagająca dość sporych wydatków na starcie – panele słoneczne się są tanie. Można ubiegać się jednak o różne dotacje lub dofinansowania. Fotowoltaika jest bowiem źródłem czystej energii, zaliczana jest do tak zwanych odnawialnych źródeł energii (OZE). Na szczeblu krajowym wspieranie OZE staje się wręcz koniecznością, z uwagi na wspólną politykę Unii Europejskiej, w której odchodzi się od wytwarzania energii elektrycznej z paliw kopalnych na rzecz różnych odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki.

Historia i budowa modułów fotowoltaicznych

Panele słoneczne działają dzięki zjawisku (efektowi) fotowoltaicznemu, odkrytemu już w pierwszej połowie XIX w. Polega ono na powstawaniu siły elektromotorycznej pod wpływem promieniowania świetlnego (a więc m. in. światła słonecznego). Panel słoneczny ma budowę modułową. Składa się z modułów fotowoltaicznych, a te z ogniw fotowoltaicznych (słonecznych, fotoogniw). Wytwarza się je z materiałów półprzewodnikowych. W obecnie stosowanych panelach fotowoltaicznych wykorzystuje się głównie krzem, german i selen. W fotoogniwie stosuje się dwie warstwy półprzewodnika. Górna jest cienka i przeźroczysta, dolna natomiast, oddzielona przerwą, jest już grubsza. Moduł fotowoltaiczny zamykany jest w szczelnej obudowie z aluminium i ochronnego szkła, które zabezpiecza gotowy moduł przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne składają się przeciętnie z od jednego do kilkunastu takich modułów. Łączy się je szeregowo, choć mogą być też łączone równolegle – zależy to od planowanego przeznaczenia instalacji. Inwestycje w OZE, w tym fotowoltaikę, stają się coraz bardziej opłacalne, a jednocześnie stają się powoli koniecznością. Dlatego warto zainteresować się montażem paneli fotowoltaicznych, choć decyzję należy podejmować rozważnie. Na rynku funkcjonuje wiele rozwiązań, które musimy dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań, tak aby panele słoneczne były dla nas inwestycją opłacalną. Przed pojęciem decyzji warto zaczerpnąć bardziej szczegółowych informacji na temat różnych rozwiązań stosowanych w fotowoltaice, aby zamontowana instalacja działała sprawnie i pozwalała cieszyć się niższymi rachunkami za energię elektryczną i jednocześnie czystszym środowiskiem.
Źródło: ES
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • Podsumowanie
    2021-02-03 08:37:32 Zgłoś
    Po roku korzystania z instalacji 4,7kW polecam, wyprodukowała 5MWh energii i w całości pokryła moje zapotrzebowanie.
Polecane