Dzisiaj jest: 1.3.2024, imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Odnawialne źródła energii – fakty i mity

Dodano: 2 lata temu Czytane: 401 Autor:
Redakcja poleca!

Przez ostatnie lata powstało wiele mitów na temat odnawialnych źródeł energii.

Odnawialne źródła energii – fakty i mity
Niektóre z nich stały się wręcz barierami, przez które część przedsiębiorców i osób prywatnych odrzuca możliwość przejścia na zieloną energię. Sprawdź zatem, jakie są fakty i mity na temat odnawialnych źródeł energii.

Korzystanie z zielonej energii w firmie wymaga montażu OZE – MIT

Oczywistym sposobem na korzystanie z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwie wydaje się montaż instalacji fotowoltaicznej albo turbiny wiatrowej. Nie zawsze jednak jest to możliwe – niekiedy na terenie przedsiębiorstwa brak jest miejsca na postawienie instalacji lub budżet firmy nie pozwala na realizację kompleksowej inwestycji. Nie znaczy to jednak, że należy zrezygnować z planów korzystania z OZE. W takim przypadku można kupować prąd dla firm od licencjonowanego sprzedawcy, takiego jak AXPO. Dostawca oferuje prąd wyłącznie z odnawialnych źródeł, co potwierdza specjalny certyfikat. Rozwiązanie to nie wymaga montażu żadnych urządzeń ani instalacji.

Zielona energia jest mało wydajna – MIT

Kolejnym mitem jest twierdzenie, jakoby energia pozyskiwana w sposób ekologiczny była mniej wydajna i efektywna niż paliwa tradycyjne. W rzeczywistości „zielony prąd” jest tak samo skuteczny i wydajny jak energia otrzymywana z innych źródeł. Pochodzi on z darmowych i niewyczerpanych źródeł naturalnych. To oznacza, że można go pozyskiwać tak długo, dopóki będzie istniała woda, wiatr czy słońce, a więc znacznie dłużej niż złoża gazu i węgla, których zasoby skończą się najprawdopodobniej za kilkadziesiąt lat. Zielona energia jest zatem takiej samej jakości jak energia tradycyjna, a dodatkowo ma inne zalety, np. brak szkodliwości dla środowiska.

„Zielony prąd” dla firm jest opłacalny tylko dla dużych przedsiębiorstw – MIT

Wiele małych firm, np. zakładów fryzjerskich, warsztatów mechanicznych czy lokalnych sklepów, rezygnuje z planów wdrożenia zielonej energii ze względu na przekonanie, że będzie to rozwiązanie nieopłacalne. To kolejny mit. W rzeczywistości zmiana sprzedawcy energii elektrycznej na dostawcę ekologicznego może być opłacalna dla każdej działalności, niezależnie od jej wielkości. W dużych zakładach produkcyjnych oszczędności najpewniej będą większe kwotowo. Dużo ważniejszy jest jednak udział procentowy wydatków na prąd w ogólnym budżecie firmy. A w takim przypadku może się okazać, że jest on wyższy w małych działalnościach. Tym samym oszczędności poczynione dzięki energii OZE mogą być znacznie wyższe.

Źródło: ES
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)