Dzisiaj jest: 22.4.2024, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Energetyka słoneczna (fotowoltaika) - wady i zalety

Dodano: 6 lat temu Czytane: 32527 Autor:
Redakcja poleca!

Energetyka słoneczna to nowoczesną technologią, która zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej wykorzystując do tego promieniowanie słoneczne.

Energetyka słoneczna (fotowoltaika) - wady i zalety
Jak każda nowa gałąź naukowo-technologiczna, wzbudza nieco kontrowersji u osób, które nie miały z nią nigdy styczności. Specjaliści przekonują jednak, że stosowanie alternatywnych źródeł energii jest koniecznością w świetle stałego wzrostu zapotrzebowania na prąd oraz ciągłego zużywania zasobów źródeł energii nieodnawialnej.

PLUSY ENERGETYKI SŁONECZNEJ 

Jedną z największych zalet elektrowni słonecznych jest to, że do wytworzenia prądu wykorzystują całkowicie darmowe, odnawialne źródło energii, jakim jest promieniowanie słoneczne - występujące praktycznie w każdych warunkach środowiskowych, nawet kiedy pada deszcz czy jest spore zachmurzenie na niebie.

Drugą zaletą jest to, że ta technologia jest uniwersalna, bo niemal w każdym miejscu można zainstalować odpowiednio dobrane moduły: na dachach domków jednorodzinnych, zakładów przemysłowych czy na samodzielnych komponentach. Odpowiednio zamontowane baterie słoneczne są w dużej mierze bezawaryjne i bezobsługowe, ponieważ nie posiadają wymiennych części mechanicznych. 

Koszt uzyskania energii elektrycznej za pomocą paneli słonecznych jest też o wiele mniejszy niż w konwencjonalnej, tradycyjnej elektrowni. Pozyskiwanie energii nie przyczynia się także do emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co pozwala nam realnie chronić środowisko, w którym żyjemy, a to w konsekwencji przekłada się na jakość naszego codziennego funkcjonowania.

MINUSY ENERGETYKI SŁONECZNEJ 

Sceptycy postrzegają początkowy koszt inwestycji jako główną wadę tego rozwiązania - zakup oraz zamontowanie baterii słonecznych to  znaczący wydatek. Drugą wadą, jaka jest często wymieniana, to zależność od zmiennych warunków nasłonecznienia. Wobec zmieniających się warunków pogodowych, istnieje konieczność korzystania z systemu net-metering albo specjalnie zaprojektowanych do tego celu odpustów, żeby możliwe było odpowiednie zbilansowanie wykorzystania zgromadzonej energii.

Ze względu na stosunkowo niską gęstość strumienia energii, fotowoltaika wymaga wykorzystywania dużych obszarów do uzyskania większej ilości energii, co czasami może być niemożliwe ze względu na lokalne warunki ukształtowania terenu. 

Zdecydowanie warto zagłębić się w temat energetyki słonecznej, bo jest to niewątpliwie ogromny krok w lepszą przyszłość i efektywniejsze wykorzystanie naturalnie występujących zasobów. Postawienie na odnawialne źródła energii przynosi pozytywne konsekwencje na wielu płaszczyznach: płaszczyźnie ekonomicznej, ekologicznej i społecznej.
 
Źródło: zdjęcia głównego flickr.com (fot. Activ Solar)
Komentarze (Ilość: 2)
Rosnąco Standardowy
  • Niezależność
    2018-09-13 10:29:08 Zgłoś
    Do plusów fotowoltaiki dodałbym możliwość niezależności energetycznej, jeśli dodamy baterie do gromadzenia energii.
  • Niezależność
    2021-03-04 11:01:24 Zgłoś
    Dokładnie. A połączenie z pompami ciepła to doskonała inwestycja na lata.
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)