Najczęściej zakłada się ogniwa jednostronne, na które słońce pada z określonego kierunku, zwykle z południa. Niemniej jednak, w pewnych sytuacjach warto zastosować ciekawe rozwiązanie technologiczne, które pozwala na generację prądu także wtedy, gdy promienie słoneczne padają na tylną powierzchnię panelu. Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne, jak są zbudowane i kiedy warto je zakładać?
Czym są fotowoltaiczne panele dwustronne?
Dwustronne panele słoneczne wykonuje się w tzw. technologii bifacial. Tak zaprojektowane moduły mają aktywną warstwę krzemową na powierzchniach z obu stron panela. W związku z tym, urządzenia wytwarzają energię elektryczną również wtedy, gdy promienie słoneczne padają tylko na ich tylną ściankę. Takie panele montuje się w inny sposób, niż tradycyjne moduły, tak, aby słońce mogło dochodzić do obu powierzchni panela. Zanim wybierze się fotowoltaikę typu bifacial, warto zasięgnąć opinii specjalisty, gdyż to rozwiązanie sprawdza się w specyficznych okolicznościachRys. 1 Panele fotowoltaczne dwustronne typu "Bifacial" - zasada działania
Jak są zbudowane dwustronne panele?
Moduły fotowoltaiczne w technologii bifacial wykonuje się z krzemu mono- lub polikrystalicznego. W tym urządzeniu płytki krzemowe umieszcza się z obu stron panela pod przejrzystymi osłonami ze szkła lub tworzywa sztucznego. Panele dwustronne konstruuje się bez ram, przy użyciu zwężonych profili aluminiowych. Zwykle moduły bifacial okablowane są w inny sposób niż tradycyjne, co pozwala na zastosowanie odpowiedniej metody montażu. Charakteryzują się one niższym profilem, w porównaniu z powszechnie zakładanymi panelami jednostronnymi.Jakie są zalety dwustronnych paneli fotowoltaicznych?
Panele dwustronne wykazują znacznie większą wydajność od paneli tradycyjnych, gdyż są w stanie produkować energię przez dłuższą część dnia. O ile tradycyjne ogniwa montuje się zwykle tak, żeby płytki łapały promienie słoneczne od południa, o tyle panele bifacial znakomicie sprawdzają się w lokalizacji wschód-zachód. Można je także montować na barierkach, które słońce oświetla z różnych kierunków w różnych porach dnia.Moduły bifacial znakomicie sprawdzają się też na instalacjach wolnostojących, na których montuje się je pod dużym kątem. W takiej sytuacji rozproszone promienie słoneczne docierają także do tylnej powierzchni ogniwa fotowoltaicznego, zwiększając jego wydajność.
Przed instalacją fotowoltaiki warto przemyśleć, w jaki sposób moduły umieści się na obiekcie i z której strony będą oświetlone w różnych porach dnia. Może się wtedy okazać, że wykorzystanie paneli słonecznych w technologii bifacial pozwoli znacznie wydajniej produkować energię, dzięki wykorzystaniu obu stron modułu. To rozwiązanie wiąże się z wyższym nakładem finansowym i wymaga specjalistycznego montażu. Niemniej jednak, warto wybrać tą technologię, gdy inwestycja w dwustronne panele fotowoltaiczne opłaci się i przyniesie wyższą stopę zwrotu, niż konstrukcja oparta na modułach tradycyjnych.