Dzisiaj jest: 22.6.2024, imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Dwustronne moduły fotowoltaiczne (bifacial) - czy warto je kupić, jakie mają uzyski?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 11844 Autor:
Redakcja poleca!

Obecnie coraz częściej na budynkach i barierkach montuje się fotowoltaikę, żeby pozyskać niedrogą energię elektryczną w sposób przyjazny dla środowiska.

Dwustronne moduły fotowoltaiczne (bifacial) - czy warto je kupić, jakie mają uzyski?

Najczęściej zakłada się ogniwa jednostronne, na które słońce pada z określonego kierunku, zwykle z południa. Niemniej jednak, w pewnych sytuacjach warto zastosować ciekawe rozwiązanie technologiczne, które pozwala na generację prądu także wtedy, gdy promienie słoneczne padają na tylną powierzchnię panelu. Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne, jak są zbudowane i kiedy warto je zakładać?

 

Czym są fotowoltaiczne panele dwustronne?

Dwustronne panele słoneczne wykonuje się w tzw. technologii bifacial. Tak zaprojektowane moduły mają aktywną warstwę krzemową na powierzchniach z obu stron panela. W związku z tym, urządzenia wytwarzają energię elektryczną również wtedy, gdy promienie słoneczne padają tylko na ich tylną ściankę. Takie panele montuje się w inny sposób, niż tradycyjne moduły, tak, aby słońce mogło dochodzić do obu powierzchni panela. Zanim wybierze się fotowoltaikę typu bifacial, warto zasięgnąć opinii specjalisty, gdyż to rozwiązanie sprawdza się w specyficznych okolicznościach

 
Panele fotowoltaiczne dwustronne typu bifacial - zasada działania
Rys. 1 Panele fotowoltaczne dwustronne typu "Bifacial" - zasada działania
 

Jak są zbudowane dwustronne panele?

Moduły fotowoltaiczne w technologii bifacial wykonuje się z krzemu mono- lub polikrystalicznego. W tym urządzeniu płytki krzemowe umieszcza się z obu stron panela pod przejrzystymi osłonami ze szkła lub tworzywa sztucznego. Panele dwustronne konstruuje się bez ram, przy użyciu zwężonych profili aluminiowych. Zwykle moduły bifacial okablowane są w inny sposób niż tradycyjne, co pozwala na zastosowanie odpowiedniej metody montażu. Charakteryzują się one niższym profilem, w porównaniu z powszechnie zakładanymi panelami jednostronnymi.
 

Jakie są zalety dwustronnych paneli fotowoltaicznych?

Panele dwustronne wykazują znacznie większą wydajność od paneli tradycyjnych, gdyż są w stanie produkować energię przez dłuższą część dnia. O ile tradycyjne ogniwa montuje się zwykle tak, żeby płytki łapały promienie słoneczne od południa, o tyle panele bifacial znakomicie sprawdzają się w lokalizacji wschód-zachód. Można je także montować na barierkach, które słońce oświetla z różnych kierunków w różnych porach dnia.
 
 
Jak działają panele dwustronne?

Moduły bifacial znakomicie sprawdzają się też na instalacjach wolnostojących, na których montuje się je pod dużym kątem. W takiej sytuacji rozproszone promienie słoneczne docierają także do tylnej powierzchni ogniwa fotowoltaicznego, zwiększając jego wydajność.

Przed instalacją fotowoltaiki warto przemyśleć, w jaki sposób moduły umieści się na obiekcie i z której strony będą oświetlone w różnych porach dnia. Może się wtedy okazać, że wykorzystanie paneli słonecznych w technologii bifacial pozwoli znacznie wydajniej produkować energię, dzięki wykorzystaniu obu stron modułu. To rozwiązanie wiąże się z wyższym nakładem finansowym i wymaga specjalistycznego montażu. Niemniej jednak, warto wybrać tą technologię, gdy inwestycja w dwustronne panele fotowoltaiczne opłaci się i przyniesie wyższą stopę zwrotu, niż konstrukcja oparta na modułach tradycyjnych.

Gdzie kupić moduły dwustronne?

Najlepiej skorzystać z internetowych sklepów specjalizujących się w asortymencie fotowoltaicznym - to zapewni dostęp do sprawdzonych producentów modułów bifacjalnych. Duży wybór tego typu sprzętu mażna znaleźć na stronie www.energetyczni.com

 
Źródło: źródło zdjęcia głównego flickr.com, autor Dept of Energy Solar Decathlon Follow
Komentarze (Ilość: 2)
Rosnąco Standardowy
  • Sprawność
    2020-04-01 10:41:26 Zgłoś
    Czy na warto stosować specjalne białe podłoże (n. żwir) zamiast trawy, o ile można zyskać na produkcji inwestując w takie podłoże?
  • Na dachu bezsennsu
    2020-04-08 10:33:23 Zgłoś
    Mi ostatnio instalator chciał je wcisnąć do instalacji na dachu co jest kompletnie bez sensu .....
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)