Dzisiaj jest: 1.3.2024, imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Akumulatory i magazyny energii do elektrowni słonecznych

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1673 Autor:
Redakcja poleca!

OZE w Polsce oraz na świecie staje się coraz to popularniejsze. Do grupy ‘’Odnawialnych Źródeł Energii’’ zalicza się równocześnie energię produkowaną przez instalację fotowoltaiczną.

Akumulatory i magazyny energii do elektrowni słonecznych
Po zainstalowaniu i uruchomieniu instalacji słonecznej bardzo często wychodzi na jaw, że instalacja produkuje duże rezerwowe ilości energii, wykraczające poza normalny zakres zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego. Instancja solarna generuje zbyt dużo prądu, co można zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem na tę dość często pojawiającą się ‘’techniczną bolączkę’’ elektrowni słonecznych, określaną jako nadwyżkę energetyczną, są jednostki magazynujące energię elektryczną. Mianowicie, kiedy do naszej instalacji dołożymy akumulatory do przechowywania energii, wówczas ‘’nadwyżka ’’ nie trafia wprost do sieci elektroenergetycznej. W takich sytuacjach energia elektryczna zostaje przetransferowana do ogniwa akumulatorowego i jest w nim "przechowywana". 

Odpowiednio i właściwie dobrane akumulatory magazynujące z przeznaczeniem do instalacji fotowoltaicznych to postawa. Dobre baterie akumulatorowe są dość pojemne. Właśnie ta cecha, jaką jest ich pojemność, pozwala im zebranie oraz przechowywanie znacznej część nadwyżki energetycznej. Dzięki temu bez problemu mogą ją oddać, np. wieczorem, w nocy czy nad ranem. Do momentu rozpoczęcia przez nie kolejnego cyklu produkcyjnego.

Dlaczego jeszcze z innych konkretnych powodów, warto zainwestować w magazyny energii?
 • Ogniwa jako magazyny energii do elektrowni fotowoltaicznej mogą również przechowywać energię pobraną z sieci.
 •  Jest to korzystne, zwłaszcza gdy kupujemy tańszą energię w nocy, a potem wykorzystujemy ją w godzinach szczytu. Ponieważ w godzinach szczytowych (od 07:00 do godz. 21:00) każdy zużytkowany 1 kWh obarczany jest większą cenową stawką.


Rodzaje akumulatorów do elektrowni słonecznych.

Jaki akumulator wybrać do fotowolataiki? Ze względu na skład chemiczny, do zastosowań w fotowoltaice polecane są wyłącznie dwa rodzaje jednostek zasilających taką instalację.
 
 • Akumulatory litowo-jonowe:
Modele tych akumulatorów znakomicie sprawdzą się w sieciach solarnych PV.

Zalety: Jednostki zasilającego tego pokroju cechują się korzystnym stosunkiem pojemności do objętości (wagi). Między innymi ich główną zaletą jest szybie ładowanie ich ogniw wewnętrznych oraz ich sposobność, inaczej możliwość przechodzenia w ciągłe i głębokie stany rozładowywania.

Wady: Natomiast ich mankamentem technicznym jest stosunkowo niewielkie bezpieczeństwo codziennego użytkowania. Wystarczy, że znajdą się one pod wpływem wysokiej temperatury powstałej, np. w wyniku niewłaściwej eksploatacji. A w konsekwencji może to zakończyć się ich nagłym wybuchem. Mowa oczywiście o temperaturze przekraczającej 50 °C.
Pozostałymi zaletami tych ogniw jest: 4-krotna większa gęstość gromadzonej energii; mniejsze rozmiary w stosunku do pozostałych jednostek zasilających; brak tzw. efektu pamięci; możliwość ich podładowania w dogodnej chwili; wykazują mniejszy szkodliwy wpływ wobec środowiska naturalnego; mają duży zakres pracy dot. temperatur: od -20°C do +50°C; cechują się one 3-krotnie wyższą pojemnością w porównaniu, np. z akumulatorami NiCd.
 
 • Akumulatory kwasowo-ołowiowe: 
Aktualnie uważa się je za najstarszy podtyp stosowanych ogniw.

Zalety: Stanowią świetną propozycję, jako niezwykle tanie jednostki zasilające. A przecież kosztują one, mniej więcej o połowę mniej, niż akumulatory litowo-jonowe.
Do pozostałych ich zalet należy: wysoka trwałość, a także dużą odporność na głębokie rozładowanie.

Uwaga!: Opisywany powyżej problem dotyczy skrajnych sytuacji, w których ma miejsce niekorzystne zjawisko "częściowego rozładowania w dłuższym odstępie czasu. W efekcie tego dochodzi do całkowitego zakwaszenia ─ całego ogniwa’’. 

Wady: Niestety, należy pamiętać, że połowa ich pojemności jest bezużyteczny. Winnym takiemu stanowi rzeczy jest ich postępujący proces psucia się, który wynika z regularnego ich rozładowywaniu poniżej 50%. W efekcie czego zaprojektowana instalacja z tego typu akumulatorów musiałaby zawierać sporą ich ilość. Jednocześnie wskazane jest ich przechowywane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
 

Jak dobrać ilość akumulatorów do elektrowni słonecznych?

Przy każdym doborze rodzaj jednostek zasilających, a zwłaszcza ilości (sztuk) akumulatorów magazynujących należy brać pod uwzględnić specyfikę oraz funkcjonowanie całej elektrowni słoneczne. Naszej przydomowej infrastruktury PV produkującej energię w dzień. Gdyż jej nagromadzony zapas będziemy używali wieczorową porą albo w nocy.

Należy jednakowo pamiętać o tym, że liczba akumulatorów powinna zostać dobrana w taki sposób, żeby przechowana w nich energia elektryczna, wystarczyła nam na okres: 2-3 dni latem, z kolei zimą: 4-5 dni. W tej materii, czyli wyboru liczby / sztuk ogniw zbierających energię elektryczną najlepiej zwrócić się o pomoc do producentów albo samych sprzedawców. Posiadają oni fachową i praktyczną wiedzę z tematyki "jednostek zasilających do paneli PV". Dzięki ich wiedzy będziemy mogli dobrać wszystkie elementu pod kątem jak najlepszego współdziałania.

Jednakże sami możemy przynajmniej obligatoryjnie (orientacyjnie na oko) sprawdzić,  ile akumulatorów będziemy potrzebowali. Co ważne możemy także obliczyć przybliżone koszty ich zakupu.

W tym celu należy użyć poniższego wzoru:
C = 2 × W × F/ U

W którym:
 •  W- oznacza codzienne zapotrzebowanie odbiorów w energię Wh
 • F - to współczynnik będący ściśle powiązany z rezerwą energii, albowiem jego wartość wynosi: 2,5 latem , a 4 zimą (minimalne wartości),
 • U – symbolizuje napięcie powstające w systemie Volt [V].
Źródło: ES
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
 • Bilansowanie
  2021-02-10 16:33:16 Zgłoś
  Aktualne bilansowanie w ramach prosumenta jest korzystniejsze od magazynowania w akumulatorach, jednakże prawo mogą zmienić zawsze...niestety...
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)