Dzisiaj jest: 9.2.2023, imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda

Jak działa elektrownia słoneczna?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 6654 Autor:
Redakcja poleca!

Rachunki za prąd są coraz wyższe, szczególnie gdy korzysta się z elektrycznych podgrzewaczy wody. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na instalacje fotowoltaiczne.

Jak działa elektrownia słoneczna?

Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko znacząca oszczędność, ale również ochrona środowiska naturalnego, gdyż instalacje fotowoltaiczne nie produkują zanieczyszczeń, zatem są absolutnie ekologiczne. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na montaż, choć w Europie zachodniej ta technologia stosowana jest już od kilkunastu lat.

Z jakich podzespołów się składa i jak działa elektrownia słoneczna?

Aby zamontować mikroelektrownie słoneczną wystarczy tylko odrobina miejsca - instalacje można zamontować zarówno na dachu, jak i samej działce. Najważniejszym elementem mikroelektrowni są panele fotowoltaiczne - wraz z promieniami słonecznymi padającymi na ogniwa fotowoltaiczne dochodzi do tzw. efektu fotowoltaicznego i produkcji energii elektrycznej. Następnie w inwerterze dochodzi do przekształcenia prądu stałego na prad zmienny dostosowany do częstotliwości sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu, energia z paneli może zasilać większość urządzeń elektrycznych znajdujących się gospodarstwie domowym. 

Schemat - instalacja fotowoltaiczna

Rys. 1 Instalacja fotowoltaiczna - schemat

 

Rozliczanie elektrowni słonecznej z zakładem energetycznym (w ramach prosumenta)

Zaletą stosowania energii słonecznej jest duża oszczędność. Produkowany przez instalację prąd możemy wykorzystać. W przypadku, gdy dochodzi do niedoborów także nie trzeba się obawiać, gdyż zostanie on uzupełniony z sieci. Jednak w przypadku nadwyżek z wyprodukowanego prądu może korzystać np. sąsiad, gdyż trafia on do sieci elektroenergetycznej. Przy bilansowaniu energii elektrycznej oddanej i pobranej do sieci, zakład energetyczny tutaj korzysta z zasad net marketingu.

Net marketing jest inaczej nazywany systemem upustów. Z net marketingu może skorzystać prosument, czyli osoba fizyczna. Z tej formy rozliczenia mogą korzystać również instytucje publiczne takie jak szkoły czy kościoły. Tak naprawdę działanie jest banalnie proste. W słoneczne dni produkowana jest energia elektryczna w takiej ilości, którą nie jesteśmy w  stanie w całości skonsumować. Nadwyżka trafia do sieci i jest tam "magazynowana" w sieci elektroenergetycznej. W dni pochmurne, gdy mikroelektrownia nie jest w stanie wyprodukować odpowiednią ilość energii, niedobory są pobierane z sieci. Na koniec okresu rozliczeniowego, energia jest bilansowana (pobrana minus oddana) co zmniejsza wyskość rachunku za energię elektryczną. 

Źródło: źródło zdjęcia głównego flickr.com, autor Jon Callas
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • Offgrid
    2019-04-10 10:21:50 Zgłoś
    A czy mają Pańswo informacje na temat systemów off-grid, nie przyłączonych do sieci energetycznej?
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)