Dzisiaj jest: 1.3.2024, imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Czy dachówka słoneczna to lepsze rozwiązanie od tradycyjnych modułów PV?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1818 Autor:
Redakcja poleca!

Na rynku nowoczesnych rozwiązań pomagających uzyskanie energii ze źródeł odnawialnych duże uznanie zdobywa sobie dachówka solarna.

Czy dachówka słoneczna to lepsze rozwiązanie od tradycyjnych modułów PV?
Zdaniem bardzo wielu osób jak również ekspertów w branży jest doskonałą alternatywą dla dużych paneli fotowoltaicznych. Jej niewątpliwą zaletą jest to, iż z wyglądu do złudzenia przypomina ona dachówkę ceramiczną. W dachówkach zamontowane są ogniwa fotowoltaiczne, jednakże odpowiednio dobrane pod względem ich mocy. Przed uderzeniem i innymi uszkodzeniami chroni je warstwa hartowanego szkła, która jednocześnie bez problemu przepuszcza promieniowanie słoneczne, niezbędne do ich prawidłowego działania.

Jak działa dachówka solarna?

Dachówka solarna działa podobnie do dużych paneli. Różnica jest taka, iż każda za zamontowanych dachówek stanowi oddzielne ogniwo, przetwarzające promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Dlatego do ich odpowiedniego działania bardzo istotne jest przede wszystkim właściwe ich podłączenie. W przypadku dachówek solarnych niezbędna jest także instalacja akumulatorów o właściwie dobranej pojemności. Ich zaletą jest na pewno także fakt, że na rynku znaleźć można dachówki nie tylko w różnych wzorach, ale również w różnych kolorach. To pozwala na ich dobranie na przykład do koloru elewacji.

Kiedy warto stosować dachówki solarne

Dachówki solarne od dużych paneli odróżnia przede wszystkim wygląd. I to właśnie on zazwyczaj jest wyznacznikiem tego, kiedy są one stosowane. Duże panele znacznie lepiej się prezentują na dachach pokrytych blachą, ponadto na pewno znacznie łatwiej je tam zamontować. Dachówki solarne stosuje się zamiast tradycyjnych dachówek, aby dzięki temu zachować oczekiwany wygląd domu. Ponadto system dachówek solarnych charakteryzuje się niezwykle dobrymi osiągami, dzięki czemu koszt poniesiony na ich wykonanie szybko się zwraca. Czasem wyznacznikiem jest cena, bowiem dachówki są droższe niż system tradycyjnych paneli fotowoltaicznych.

Ciekawe możliwości dachówek solarnych

Korzyści płynące ze stosowania dachówek solarnych dostrzega wiele firm. Jedną z bardziej znanych i wciąż rozwijanych jest technologia którą przedstawia Elon Musk, nazywana Solar Roof. Prezentowane przez firmę dachówki solarne to przede wszystkim bardzo duża dbałość o szczegóły. Ogniwa znajdujące się w dachówkach są niewidoczne, dziewki czemu nie ma żadnego kłopotu z odpowiednim zintegrowaniem systemu solarnego z tradycyjnymi dachówkami. Firma wciąż rozwija swoją technologię, dążąc nie tylko do jej usprawnienia ale także do znacznego obniżenia kosztów ich montażu.
Źródło: zdjęcia głównego flickr.com (autor Andy Wright)
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • Koszty
    2021-02-10 16:31:44 Zgłoś
    Niestety koszt takiego systemu jest prawie dwa razy większy od tradycyjnych modułów PV
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)