Dzisiaj jest: 1.3.2024, imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Jak wybrać magazyn energii?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 502 Autor:
Redakcja poleca!

Decyzja o zakupie magazynu energii została podjęta. Wiesz już, że chcesz magazynować dobra, które dostajesz od matki natury, aby w przyszłości je wykorzystać. Świetna decyzja.

Jak wybrać magazyn energii?
Planeta wynagrodzi Ci Twój wybór. Pewnie teraz w głowie masz wiele pytań. W jaki sposób wybrać odpowiedni magazyn? Czym kierować się podczas zakupu? W internecie jest tyle informacji, że mogą one Cię przygnieść. A przecież zakup powinien być przemyślany, bo magazyn kupuje się na wiele długich lat
 

Decyzja o zakupie magazynu energii została podjęta. Wiesz już, że chcesz magazynować dobra, które dostajesz od matki natury, aby w przyszłości je wykorzystać. Świetna decyzja. Planeta wynagrodzi Ci Twój wybór. Pewnie teraz w głowie masz wiele pytań. W jaki sposób wybrać odpowiedni magazyn? Czym kierować się podczas zakupu? W internecie jest tyle informacji, że mogą one Cię przygnieść. A przecież zakup powinien być przemyślany, bo magazyn kupuje się na wiele długich lat. 

Właściwy wybór magazynu 

Ciężko byłoby zużyć Ci cały prąd wytwarzany przez instalację PV. Naprawdę, musiałbyś się bardzo postarać. Średnio, przeciętne gospodarstwo domowe zużywa 30% prądu, a 70% jest zbędne. Dzieje się tak, ponieważ w ciągu dnia, Twoja fotowoltaika produkuje znacznie więcej energii elektrycznej, niż kiedy zachodzi słońce. Wtedy Ty oraz Twoja rodzina, zazwyczaj jesteście poza domem. Dzieci idą do szkoły. Ty do pracy lub oddajesz się innym zajęciom. Dlatego warto, abyś rozważył inwestycję w magazyny energii, pod odpowiednim kątem. A dokładnie, pod kątem przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci. 

Jeśli posiadasz instalację zwaną potocznie systemem wyspowym, która nie jest przyłączona do sieci publicznej, to powinieneś postawić na akumulatory i regulatory. Off-gird nie generuje ogromnej ilości mocy. Rzadko inwestuje się w niego, posiadając duże domy, wyposażone w elektronikę. Lepiej sprawdzi się on w Twoim domku letniskowym lub działce rekreacyjnej. 

Natomiast, jeśli posiadasz instalację on-grid, która została przyłączona do sieci energetycznej, to najlepszym wyborem będzie magazyn energii. Pamiętaj, że jeśli posiadasz przyłączenie do standardowej sieci, to możesz z niej korzystać, kiedy Twój system PV nie wytwarza energii. Różnica w cenie prądu kupowanego, a sprzedawanego staje się coraz większa. Powinieneś uwzględnić ten fakt, w kosztach inwestycji. Sprawdź, która opcja jest dla Ciebie bardziej opłacalna. Wszystko zależy od ilości zużywanego prądu, w Twoim gospodarstwie domowym. 

Na co zwrócić uwagę wybierając magazyn? 

Jest wiele rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, aby dobrze dobrać magazyn pod swoje indywidualne potrzeby. Bardzo ważna jest technologia, a dokładnie wybór pomiędzy akumulatorem kwasowo-ołowiowym i litowo-jonowym. Kolejną kwestią jest koncepcja akumulatorów oraz ich pojemność. Wyznacza się ją w jednostce kWh. Ponadto zwróć uwagę na pełne cykle, czyli operacje pełnego naładowania akumulatora. Na końcu zostaje przestrzeń. Akumulatory mają wymagania dotyczące miejsca ich przechowywania. Magazyn energii nie może być umieszczony w dowolnym miejscu.

Najpopularniejsze magazyny energii 

Zanim rynek fotowoltaiki rozrósł się do obecnej wielkości, to korzystano z akumulatorów żelowych lub AGM. Nie było dużego wyboru. Te rodzaje magazynów było trzeba dość często wymieniać, co dodatkowo utrudniało cały proces przechowywania energii. Kluczowy okazał się spadek cen akumulatorów litowo-jonowych. I to one z czasem, coraz bardziej stawały się popularne.

Źródło: ES
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)