Dzisiaj jest: 22.4.2024, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

System nadążny PV - solar tracker - budowa i zasada działania

Dodano: 5 lat temu Czytane: 20871 Autor:
Redakcja poleca!

Z roku na rok wzrasta popularność fotowoltaiki, co spowodowane jest wciąż rosnącymi cenami energii, a także dążeniem do samowystarczalności.

System nadążny PV - solar tracker - budowa i zasada działania
Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Istotą ich skutecznego działania jest jak największa ekspozycja na słońce. Na nic się zdadzą panele zamontowane po cienistej stronie dachu – a już na pewno ich wydajność będzie o wiele za niska w stosunku do potencjalnych możliwości. Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane w miejscach najbardziej nasłonecznionych, a żeby dodatkowo zintensyfikować ich działanie i poprawić efektywność, stosuje się solar trackery.
 1. Co to jest solar tracker?

Solar tracker jest urządzeniem, którego zastosowanie pozwala na polepszenie wydajności instalacji fotowoltaicznej. Zasada działania solar trackera polega na ustawianiu się urządzenia w takiej pozycji, która w danej chwili zagwarantuje odpowiednie ułożenie paneli względem Słońca. Wykorzysystywane do tego są najczęściej specjalne siłowniki oraz sterownik korzystający z aktualnych danych GPS. Co oczywiste, jednoosiowe systemy nadążne, przemieszczające ogniwa ze wschodu na zachód, są mniej wydajne od systemów dwuosiowych, które operują panelami w kierunkach północ-południe oraz wschód-zachód. W szczególności dotyczy okresu zimowego, w którym to kąt padania promieni słonecznych na ziemie znacznie różni się od tego latem. 

 1. Budowa solar trackera

Na rynku dostępne są urządzenia o różnej wielkości, pozwalająca na montaż np. 4,8 lub nawet 12 paneli jednocześnie. Im większy solar tracker, tym solidniejsza musi być jego konstrukcja. Dodatkowo musi ona być odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne – np. silny wiatr czy zalegający śnieg. Warto zwrócić uwagę, by materiały zastosowane do budowy systemu były najwyższej jakości i spełniały normy wytrzymałościowe. Zmiana kąta nachylenia w kierunku wschód-zachód lub północ-południe następują z pomocą odpowiednich siłowników lub przekładni. Optymalne ustawienie solar trackera jest ustalane za pomocą specjalnego sterownika, który na podstawie czujników lub GPS, oblicza najbardziej efektywne położenie paneli fotowoltaicznych. 
 

Solar Tracker
Rys. 1 Solar tracker - budowa (źródło zdjęcia flickr.com, autor Dennis Jarvis)

 1. Zalety solar tracker

Do niewątpliwych zalet solar trackera należy zwiększanie efektywności wychwytywania promieni słonecznych, a to w prostej linii prowadzi do polepszenia wyników osiąganych przez instalację fotowoltaiczną. Średnioroczna produkcja energii jest średnio o 29% większa w porównaniu do tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych. Montaż solar trackera to również istotny krok w kierunku samowystarczalności energetycznej, ale też ukłon w stronę środowiska. Ruch paneli słonecznych zmniejsza również prawdopodobieństwo osadzania się na nich kurzu i innych zanieczyszczeń.
 


 
 1. Wady solar trackera

Wadą urządzenia może być z pewnością jego cena – warto gruntownie przeanalizować, kiedy inwestycja miałaby szansę się zwrócić. Nakłady inwestycyjne na system nadążny powodują zwięszkenie kosztów całości inwestycji nawet o 25%. Ponadto, solar tracker – ze względu na swój charakter pracy – wyposażony jest w części ruchome, które z wiadomych względów mogą ulec uszkodzeniu lub awarii, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Źródło: źródło zdjęcia głównego media.defense.gov, autor U.S. Air Force photo by Senior Airman Larry E. Reid Jr.
Komentarze (Ilość: 2)
Rosnąco Standardowy
 • Opłacalność
  2019-10-21 10:20:42 Zgłoś
  Moim zdaniem koszt inwestycyjny przewyższa korzyści z trakera
 • Produkcja
  2020-01-07 10:38:10 Zgłoś
  Nietrzórzy producenci trakerów chwilą się produkcją większą o 40% - wydaje mi się to mało relane
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)