Dzisiaj jest: 15.8.2022, imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

Wykorzystanie energii słonecznej w Polsce

Dodano: 2 lata temu Czytane: 898 Autor:
Redakcja poleca!

Energia słoneczna staje się coraz częściej wykorzystywanym źródłem energii. Powodem są przede wszystkim koszty związane z jej uzyskaniem, a raczej jej brak.

Wykorzystanie energii słonecznej w Polsce

Moc elektrowni słonecznych w Polsce

Patrząc na rosnące ceny energii elektrycznej nie dziwi rosnąca ilość instalacji fotowoltaicznych, które powstają w Polsce.Według danych na koniec 2020 roku ogólna moc instalacja fotowoltaicznych wyniosła 3661,7 MW. To znaczący wzrost w porównaniu do lat ubiegłych, bowiem patrząc wstecz w ciągu roku wzrosła ona o ponad 181 procent, co jest wynikiem bardzo imponującym (żródło: https://www.cire.pl/item,210555,1,0,0,0,0,0,pse-moc-zainstalowana-fotowoltaiki-przekroczyla-3600-mw.html). Taki wzrost przekroczył wszelkie oczekiwania branży i założenia, co cieszy całą branżę. Szacuje się, iż niemal 80 procent całej mocy uzyskiwanej ze słońca stanowią mikroinstalacje, czyli w większości te montowane prze klientów indywidualnych. Jednym z powodów jest między innymi możliwość uzyskania dotacji dla tych osób, które zdecydują się na założenie paneli. Pozostałe 20 procent generowane jest przez duże farmy i małe instalacje, przy czym w naszym kraju przeważa ilość małych instalacji.
 

W jakich województwach jest najwięcej fotowoltaiki

Najwięcej energii słonecznej wykorzystuje się przede wszystkim w południowych województwach Polski, z których przodownikiem jest małopolskie. Powodem tego jest między innymi ukształtowanie terenu które sprawia, że najlepiej można ta, wykorzystać moc słońca. Nieco mniej, jednak wciąż sporo wykorzystywane jest w zachodnich województwach, zaś najmniej w warmińsko-mazurskim oraz we wschodniej części kraju.
 

Prognozy wykorzystania energetyki słonecznej w Polsce

Prognozy mówiąc o przyszłości branży fotowoltaicznej są zmienne, jedynymi danymi wyjściowymi do ich opracowania są bowiem dotychczasowe wyniki. Jeśli jednak tendencja wzrostowa utrzymywałaby się na takim samym poziomie jak przez ostatni rok, wówczas można mówić o wzroście mocy wszystkich instalacji nawet do 10 GW. Jednak trudno zakładać, że tak dynamiczny rozwój będzie się utrzymywał, jednakże zdaniem profesjonalistów realne jest osiągnięcie poziomu 6 GW, co również jest wynikiem imponującym.
Źródło: ES
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • Prognozy
    2021-02-10 16:31:07 Zgłoś
    Moim zdaniem wzrost mocy do 10 GW w PV jest mało realny...
Wiadomości z tej kategorii
Polecane