Dzisiaj jest: 1.3.2024, imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Z czego wynikają zmiany klimatyczne i dlaczego warto inwestować w energię odnawialną?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 430 Autor:
Redakcja poleca!

Powszechnie wiadomo, że zmiany klimatyczne przyczyniają się do powstawania nie tylko suszy czy niedoborów wody,ale również niespotykanych dotąd zjawisk pogodowych, których skutki bywają katastrofalne.

Z czego wynikają zmiany klimatyczne i dlaczego warto inwestować w energię odnawialną?

Z czego wynikają zmiany klimatyczne?

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że szybko postępujące zmiany klimatyczne w dużej mierze spowodowane są przez człowieka, którego działalność powoduje uwalnianie do atmosfery gazów cieplarnianych. To właśnie człowiek decyduje się na wycinkę lasów będących naturalnymi płucami naszej planety, zastępując je polami uprawnymi, czy w najgorszym przypadku osiedlami mieszkaniowymi bądź budynkami przemysłowymi. Wzrost stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze następuje również na skutek spalania paliw kopalnianych, rozwoju przemysłu, czy produkowania coraz większej liczby plastiku. 

Dlaczego warto inwestować w energię odnawialną?

Niestety należy mieć świadomość, że zmiany klimatyczne, które nastąpiły w ostatnich latach nie zostaną odwrócone. Istnieje jednak szansa, by je spowolnić, a co za tym idzie pozwolić kolejnym pokoleniom cieszyć się pięknem naszej planety. Jednym ze sposobów jest inwestycja w energię odnawialną, która nie tylko nie zanieczyszcza środowiska gazami cieplarnianymi, ale jest również darmowa i nieskończona. Przykładem może być energia pozyskiwana ze słońca (panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne), czy wiatru (farmy wiatrowe). Dlaczego warto w nie inwestować? Przede wszystkim dlatego, by móc zrezygnować ze spalania węgla, ponieważ jest to proces, który charakteryzuje się wysoką emisją zanieczyszczeń. Powstający w ten sposób smog zagraża nie tylko naszej planecie, ale również bezpośrednio ludziom, którzy zaczynają skarżyć się na alergie, czy rozwijające się schorzenia dróg oddechowych i płuc. Inwestycja w energię odnawialną jest korzystna również pod względem kosztów, ponieważ w długoterminowej perspektywie zapewnia darmowy prąd, który można wykorzystać nie tylko w domu, ale również np. do ładowania elektrycznego samochodu.

Podsumowując należy stwierdzić, że zmiany klimatyczne to kwestia, której nie warto bagatelizować. Świadomość społeczna jest w tym przypadku bardzo istotna, a w jej budowaniu pomocne mogą być treści dostępne pod linkiem: https://chronmyklimat.pl

Źródło: ES
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)