Dzisiaj jest: 30.6.2022, imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Inwertery fotowoltaiczne - na czym polega ich praca?

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 270 Autor:
Redakcja poleca!

Systemy fotowoltaiczne cieszą się obecnie sporą popularnością, przede wszystkim ze względu na ich ekologiczny charakter.

Inwertery fotowoltaiczne - na czym polega ich praca?
Decydując się na podłączenie u siebie fotowoltaiki, możesz korzystać z Odnawialnych Źródeł Energii pochodzących z natury. Każdy, kto do tej pory chciał założyć swoim domu lub w firmie system fotowoltaiczny, z pewnością spotkał się z określeniem „inwerter”. Czym jest to urządzenie? Gdzie warto go kupić? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Systemy fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych urządzeń. Należą do nich, między innymi:

  •       Panele słoneczne, które zazwyczaj stawiane są na dachu bądź na gruncie,
  •       Inwertery,
  •       Przewody,
  •       Licznik,
  •       Systemy zabezpieczeń AC i DC,
  •       Akcesoria do montowania, stelaże

i wiele innych.

Dzięki zamontowaniu nowoczesnego systemu fotowoltaicznego można znacząco zredukować rachunki za prąd, ponieważ instalacja pozwala na korzystanie z energii pochodzącej z natury.

Inwerter fotowoltaiczny - co to jest?

Inwertery inaczej nazywane falownikami są specjalistycznymi urządzeniami, które odpowiadają w całym systemie fotowoltaicznym za transformację prądu stałego w prąd zmienny. Panele słoneczne pozyskują energię, która pozwala na wytworzenie napięcia stałego (DC). Niestety, tego typu prąd nie jest w stanie zasilać urządzeń domowych lub firmowych, ponieważ w gniazdkach płynie prąd zmienny (AC).

Inwerter jest zatem urządzeniem zamieniającym prąd stały wytworzony przez panele, w prąd zmienny, który jest w stanie płynąć w gniazdkach i tym samym zasilić różnorodne urządzenia w domu. Praca inwertera nie jest skomplikowanym procesem, natomiast jest to jedno z najważniejszych urządzeń całego systemu fotowoltaicznego. Bez niego prawidłowe funkcjonowanie instalacji nie byłoby możliwe.

Rodzaje inwertera

Na rynku dostępne są trzy rodzaje inwerterów:

  • Inwertery sieciowe, tzw. on-grid - są to najpopularniejsze falowniki, ponieważ zostały przystosowane do współpracy z siecią energetyczną. Wytworzoną nadwyżkę prądu można przekazać na przechowanie swojej sieci energetycznej i tym samym skorzystać z niej w przypadku mniejszego nasłonecznienia, na przykład w zimie.
  • Inwertery off-grid tzw. wyspowe - są to falowniki  wyposażone w akumulatory, które magazynują nadwyżkę wytwarzanej energii. W razie potrzeby można z niej skorzystać, jednak akumulatory nie są aż tak pojemne i umożliwiają pobór zmagazynowanego prądu wyłącznie w niewielkim odstępstwie czasowym.
  • Inwertery hybrydowe - mają możliwość współpracy z akumulatorami oraz siecią energetyczną.

Gdzie kupić sprawdzone inwertery?

Aby mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie świetnie i bezawaryjnie działać, należy zaopatrzyć się w polecane inwertery. Warto skorzystać z oferty sklepu Starbudshop, gdzie znajdziesz wysokojakościowe falowniki solarne. Inwertery dostępne w tym sklepie dodatkowo mają możliwość szybkiego wykrywania awarii, a także automatycznie wyłączają urządzenia w razie wystąpienia usterki.

Źródło: ES
Polecane