Dzisiaj jest: 26.5.2022, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Instalacje fotowoltaiczne ON-GRID i OFF-GRID – czym się od siebie różnią?

Dodano: 9 miesięcy temu Czytane: 262 Autor:
Redakcja poleca!

Jeśli od pewnego czasu zgłębiasz temat paneli fotowoltaicznych i całej technologii PV, ponieważ rozważasz taką inwestycję w swoim domu czy w firmie, to na pewno natrafiłeś na rozróżnienie

Instalacje fotowoltaiczne ON-GRID i OFF-GRID – czym się od siebie różnią?
na instalacje ON-GRID i OFF-GRID. Choć pod względem czysto technologicznym są one niemal bliźniacze, to jednak pracują w zupełnie inny sposób i tym samym są dedykowane innym użytkownikom. Sprawdź, który rodzaj elektrowni fotowoltaicznej sprawdzi się u Ciebie.

Instalacja fotowoltaiczna ON-GRID – co to takiego?

Jest to najpopularniejszy typ instalacji, na który decydują się zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy chcący zainwestować w fotowoltaikę dla firm we Wrocławiu (więcej czytaj na stronie - https://sunforyou.pl/fotowoltaika-dla-firm-we-wroclawiu/). Mamy tutaj do czynienia z instalacją PV, która została podłączona do sieci energetycznej.

Dzięki temu rozwiązaniu nadmiar wyprodukowanej i niespożytkowanej w budynku energii może być oddawany do sieci i w niej przechowywany, a następnie odzyskiwany z 80 proc. opustem (czyli za każdą 1 kWh wprowadzonej do sieci energii odbieramy 0,8 kWh, takie zasady obowiązują do końca 2021 roku).

Standardowa instalacja fotowoltaiczna ON-GRID składa się z takich elementów, jak:

  • panele fotowoltaiczne,
  • inwerter/falownik, który zamienia prąd stały w prąd zmienny zasilający urządzenia elektryczne i elektroniczne,
  • system mocujący panele do dachu lub konstrukcja naziemna,
  • licznik dwukierunkowy montowany przez zakład energetyczny.

Dzięki zastosowaniu licznika dwukierunkowego można precyzyjnie rozliczyć ilość energii wprowadzonej do sieci i pobranej z niej. Jest to szczególnie ważne w okresach, w których instalacja nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na prąd w budynku z uwagi na np. niedostateczne nasłonecznienie, śnieg zalegający na modułach czy po prostu porę nocną. Wówczas konieczne jest pobieranie energii z sieci – albo tej nadmiarowej i rozliczanej z opustem, albo sprzedawanej przez zakład energetyczny, jeśli posiadaczowi instalacji nie została już żadna zmagazynowana nadwyżka z poprzednich okresów.

Instalacje ON-GRID są wyraźnie tańsze od tych OFF-GRID, ponieważ nie stosuje się w nich akumulatorów. W efekcie koszt instalacji fotowoltaicznej tego typu jest o wiele niższy i bardziej przystępny dla przeciętnego inwestora.

Czym charakteryzuje się system fotowoltaiczny OFF-GRID?

Jest to instalacja OZE, która nie została podłączona do sieci energetycznej, co niesie ze sobą szereg konsekwencji. Po pierwsze: konieczne jest zastosowanie akumulatorów zdolnych do magazynowania nadmiaru wyprodukowanej energii, aby można ją było odzyskać np. w godzinach nocnych czy przy niewystarczającej produkcji. Po drugie: nie ma możliwości „posiłkowania” się energią z sieci, co wymusza bardzo precyzyjne dobranie instalacji, aby nie dopuścić do przerw w dostawie prądu na potrzeby budynku.

Którą instalację OZE powinieneś wybrać?

Jeśli Twój budynek jest podłączony do sieci energetycznej (lub może zostać), to nie ma się nad czym zastanawiać – lepszym wyborem zawsze będzie instalacja fotowoltaiczna typu ON-GRID. Jest tańsza w zakupie, mniej skomplikowana w montażu i nie zajmuje cennego miejsca. Jest również całkowicie bezproblemowa w użytkowaniu, no i nie trzeba się martwić, czy wystarczy nam energii, gdy np. przytrafi się surowa, bardzo śnieżna zima.

Z kolei instalację typu OFF-GRID stosujemy zawsze wtedy, gdy… nie ma innego wyjścia. Jest to naturalna propozycja dla inwestorów niemogących podłączyć budynku do sieci energetycznej z uwagi na brak takiej infrastruktury w okolicy. Najczęściej dotyczy to budynków zlokalizowanych w lesie, na terenach niezurbanizowanych czy w górach (domki letniskowe, schroniska, ale też statki czy jachty).

Na koniec dodajmy, że istnieją również instalacje hybrydowe, czyli łączące w sobie zalety fotowoltaiki ON-GRID oraz OFF-GRID.

Oba rodzaje instalacji swoim klientom oferuje firma Sun For You ( https://sunforyou.pl/), która ma ponad 10-letnie doświadczenie zarówno w montażu, jak i w projektowaniu fotowoltaiki dla inwestorów indywidualnych oraz biznesowych. Jeśli chcesz poznać koszt instalacji fotowoltaicznej, to skontaktuj się z doradcą Sun For You i zamów całkowicie bezpłatny, niezobowiązujący audyt energetyczny.

Źródło: OF
Polecane