Dzisiaj jest: 30.6.2022, imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Dofinansowanie do fotowoltaiki - dla kogo i na jakich warunkach

Dodano: rok temu Czytane: 372 Autor:
Redakcja poleca!

Rośnie zainteresowanie instalacją paneli fotowoltaicznych wśród gospodarstw domowych i firm, a to dopiero początek.

Dofinansowanie do fotowoltaiki - dla kogo i na jakich warunkach
Według prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej, Polska może zająć 4. miejsce w UE pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice w 2021 roku.

Polacy inwestują w odnawialne źródła energii

Według najnowszego raportu IEO, rok 2020 dla branży fotowoltaicznej w Polsce był przełomowy. Niewątpliwie na wzrost produkcji energii odnawialnej w skali kraju mają wpływ prosumenci indywidualni. Liczba osób, które produkują i zużywają energię wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne stale rośnie. Dzięki takim rozwiązaniom właściciel gospodarstwa domowego może pozyskać energię z nadwyżką i odebrać z niej nawet do 80% wyprodukowanego prądu. Zakup paneli fotowoltaicznych rozumiany jest przez konsumentów jako inwestycja w czystą energię. Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej dot. ochrony środowiska, zeroemisyjności i stawiania na odnawialne źródła energii, resort klimatu wprowadza szereg udogodnień mających ułatwić przyszłemu prosumentowi pozyskanie funduszy na instalację paneli fotowoltaicznych.

Nie każdy może skorzystać z dofinansowania

Według zapowiedzi rządzących, od 1 lipca br. będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie na zakup instalacji fotowoltaicznej. W ramach poprzedniej edycji programu „Mój Prąd 3.0” wnioskodawca mógł ubiegać się o dotację, która wyniosła nawet do 5 000 zł. Tym razem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje rozdysponować na ten cel co najmniej 500 mln zł. Przed złożeniem takiego wniosku warto dowiedzieć się kto może skorzystać z dofinansowania. Pieniądze, tak jak poprzednim razem, mogą otrzymać osoby fizyczne produkujące energię na potrzeby swojego gospodarstwa domowego oraz posiadające umowę podpisaną z dystrybutorem energii. Program obejmuje instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW. Tak jak poprzednim razem, wsparcie rządowe nie dotyczy fotowoltaiki dla firm czy rolników. Na dotację mogą liczyć przyszli właściciele paneli z segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych

Czy warto czekać z instalacją paneli fotowoltaicznych?

Programy rządowe oferujące dotacje dla branży fotowoltaicznej wiążą się z cyklicznością ich występowania. W tym przypadku dofinansowanie dotyczy osób fizycznych. Warto wiedzieć, że w obecnej sytuacji na rynku to konsument ma decydujący głos w wyborze związanym z pozyskaniem funduszy na zakup instalacji fotowoltaicznej. W naszej firmie iSun doradcy klienta wiedzą w jaki sposób zyskać dofinansowanie wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Klienci zwracają się do firm fotowoltaicznych w celu przeprowadzenia audytu i wyliczenia podstawowego zapotrzebowania gospodarstwa lub firmy na energię elektryczną. Wśród zalet korzystania z pomocy fachowców są niewątpliwie szybki czas realizacji instalacji, pozostawienie im wszelkich formalności oraz dbałość o pozyskanie jak najwyższej dotacji.

Nie musisz czekać do kolejnego naboru wniosków. Postaw na wiedzę ekspertów w tej dziedzinie. Zainwestuj pieniądze zgodnie z własnym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i planowanym czasem, który chcesz poświęcić na realizację.

Źródło: ES
Polecane