Dzisiaj jest: 15.8.2022, imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

Wiosna – idealny moment na inwestycję w instalację fotowoltaiczną

Dodano: rok temu Czytane: 295 Autor:
Redakcja poleca!

Planując montaż paneli fotowoltaicznych, trzeba zacząć od określenia zapotrzebowania energetycznego domu.

Wiosna – idealny moment na inwestycję w instalację fotowoltaiczną
Można w tym celu posłużyć się fakturami za prąd za okres minionego roku, gdyż zimą zużycie prądu wzrasta. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania na ogrzewanie oraz koniecznością dłuższego oświetlania pomieszczeń. Tania energia słoneczna zachęca do stopniowej zmiany struktury zużycia energii w domu.
 

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?
 

Producenci paneli fotowoltaicznych oprócz gwarancji na produkt, udzielają gwarancji na wydajność paneli fotowoltaicznych, która po upływie 25 lat funkcjonowania powinna wynosić około 85% mocy początkowej. W instalacjach fotowoltaicznych dominują ogniwa fotowoltaiczne wykonane z kryształów kwarcu. Wydajność paneli określa, ile % energii fotonów słonecznych przetwarzają na prąd stały. W przypadku paneli monokrystalicznych (czarnych) wynosi ona od 17% do nawet 22%. Tańsze i powszechniejsze panele polikrystaliczne (niebieskie) osiągają sprawność 14-16%, w związku z tym do uzyskania określonej mocy potrzebują większej powierzchni. Wydajność paneli jest mierzona w standardowych warunkach testowych (STC), czyli bez wiatru, w temperaturze +25 ºC,  przy natężeniu promieniowania 1000 W/m². W Polsce waha się ono od około 900 W/m² w rejonie nadbałtyckim do około 1150 W/m² na południowym wschodzie.

Od czego zależy produkcja energii elektrycznej przez panele słoneczne?
 


 

Najwięcej promieniowania słonecznego dociera do Ziemi w czasie górowania słońca (w godzinach południowych). Optymalne byłoby takie ustawienie paneli, żeby promienie słoneczne padały na ich powierzchnię prostopadle. Wysokość górowania słońca nad widnokręgiem zmienia się wraz z porami roku, ale nieruchomo zamontowane panele PV nie są w stanie podążać za słońcem. Optymalne jest ustawienie paneli w kierunku południowym na dachu nachylonym pod kątem około 30-35º na południu Polski i blisko 40º na północy. Nieprawdą jest twierdzenie, że panele słoneczne produkują energię tylko latem i nie równoważy to cen fotowoltaiki. Panelom fotowoltaicznym nie służy nadmierne nagrzewanie się ich powierzchni i dlatego najwyższe uzyski energii notuje się w maju i czerwcu. Są one kilkakrotnie wyższe niż w miesiącach zimowych, ale nawet w mroźny, słoneczny dzień instalacja fotowoltaiczna może dostarczyć trochę energii.

Jak osiągnąć maksymalne korzyści z fotowoltaiki?
 

Pierwszym czynnikiem wpływającym na korzyści ekonomiczne jest właściwe zaplanowanie i zamontowanie instalacji. Zgodnie z prawem budowlanym (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414) montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej do 50 kW nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia w urzędzie właściwym dla danej lokalizacji. Przy mocy powyżej 6,6 kW projekt instalacji musi być uzgadniany z organami Państwowej Straży Pożarnej, które stwierdzą, czy dana fotowoltaika jest bezpieczna pod względem zabezpieczenia pożarowego. Jest to bowiem odnawialne źródło energii, w którym awaria obwodu prądu stałego (DC) może być przyczyną powstania łuku elektrycznego o temperaturze ponad 1000 ºC. Potwierdzenie przez instalatora mającego odpowiednie uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich, że instalacja spełnia normy NC RfG dotyczące jednostek wytwarzających energię elektryczną, jest koniecznym warunkiem podłączenia instalacji do lokalnej sieci energetycznej. Ustawa o OZE umożliwia właścicielom zestawów fotowoltaicznych o mocy do 10 kW przekazywanie nadwyżek wyprodukowanej energii do lokalnej sieci elektroenergetycznej i odzyskanie 80% tej nadwyżki w cyklu rocznym. Nadwyżka, której prosument nie odbierze, przepada. Lepiej zacząć produkcję prądu w okresie wiosennym, by na starcie uzyskać nadwyżkę i zminimalizować rachunki za prąd w okresie zimowym. 

Możliwości dofinansowania fotowoltaiki

1 lipca 2021 r. ma ruszyć kolejna edycja programu Mój Prąd i nabór wniosków. Tym razem dofinansowanie ma być uzależnione od skali przedsięwzięcia, w tym również elementy zwiększające konsumpcję produkowanego prądu, takie jak magazyny ciepła, inteligentne systemy sterowania energią w domu czy domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Warto to wziąć pod uwagę robiąc kalkulację fotowoltaiki dla własnego domu i zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej jeszcze tej wiosny, gdyż w programie Mój Prąd będą rozliczane wydatki poniesione od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. Bodźcem do instalowania odnawialnych źródeł energii jest możliwość odliczenia od dochodu wydatków na termomodernizację istniejącego domu jednorodzinnego, do których można zaliczyć także zakup i montaż instalacji PV. Ulga termomodernizacyjna pojawiła się już w załączniku PIT-O zeznania podatkowego za rok 2019. Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych, którą podatnik może odliczyć to 53 tys. zł pod warunkiem, że termomodernizacja zostanie ukończona w ciągu 3 lat po roku, za który po raz pierwszy przysługiwało takie odliczenie. W sytuacji, gdy dochody nie wystarczają na rozliczenie całej ulgi, może ona być odliczana w sześciu kolejnych latach.
 

Inwestycja w zieloną energię to nie tylko troska o ekologię. Fotowoltaika pozwala osiągnąć wymierne korzyści na wiele lat, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę rosnące ceny energii. Decydując się na zakup i montaż instalacji, warto skorzystać z kalkulatora fotowoltaiki u renomowanego dostawcy, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować moc urządzeń do potrzeb, możliwości i warunków lokalizacji.

Źródło: OF
Polecane