Wykorzystywanie ogniw fotowoltaicznych perowskitowo-krzemowych stało się sposobem na zwiększenia potencjału światła słonecznego. Badacze z Australian National University (ANU) osiągnęli rekord wydajności dzięki zastosowaniu paneli słonecznych zbudowanych z perowskitu i krzemu.
Naukowcy dowodzą, że ich nowe tandemowe ogniwa słoneczne z perowskitu i krzemu dały 27, 7% wydajności zamieniając energię słoneczną w energię elektryczną. Oznacza to podwojenie wydajności w porównaniu do osiągnięć z przed pięciu lat (13, 7 procent), oraz znaczny postęp w porównaniu z badaniami które miały miejsce dwa lata temu (25, 2 procent).
Nowo produkowane ogniwa słoneczne osiągają coraz lepsze wyniki wydajności w porównaniu do ogniw produkowanych jeszcze rok temu o ok. 20 procent. Zbudowane one są tylko na krzemie i istnieje nadzieje, że technologia ta w najbliższych latach zdecydowanie poprawi swoje osiągi. Krzem i perowskit znakomicie się sprawdzają w przemienianiu światła słonecznego w energię elektryczną, dzięki połączeniu obu materiałów ich skuteczność jest jeszcze lepsza. Dzieje się tak ponieważ krzem przechwytuje głównie światło czerwone i podczerwone, a perowskit przechwytuje światło o kolorze zielonym i niebieskim. Dzięki zbieraniu fal o różnych długościach wydajność takiego ogniwa jest większa.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Fotowoltaika
- Nowe ogniwa fotowoltaiczne maja większą wydajność