Dzisiaj jest: 24.4.2024, imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Dotacja "Mój Prąd" - czy to się opłaca? Jak złożyć wniosek?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 3209 Autor:
Redakcja poleca!

Od pewnego czasu produkcja energii elektrycznej pochodzącej ze promieniowania słonecznego staje się coraz bardziej popularna.

Dotacja "Mój Prąd" - czy to się opłaca? Jak złożyć wniosek?
Tego typu inwestycje są powszechnie popierane na szeroką skalę nie tylko przez Unię Europejską. 30 sierpnia 2019 roku w Polsce ruszył rządowy program "Mój prąd", w ramach którego prywatni inwestorzy mogą uzyskać bardzo korzystną dotację, która to w znacznym stopniu obniża koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną.
 

Jaki jest cel programu rządowego programu „Mój Prąd”, czy to się opłaca?

Dziś w naszym kraju znacznie większa część społeczeństwa korzysta nadal z energii elektrycznej pochodzącej ze spalania węgla, którego to pokłady maleją z roku na rok. Tego typu rozwiązanie nie jest korzystne dla naszego środowiska naturalnego, bowiem w wyniku spalania wytwarza się szkodliwy dla zdrowia oraz środowiska dwutlenek węgla.

Aby temu skutecznie zapobiec Unia Europejska stawia poszczególnym państwom unijnym zaostrzone wymagania. Chcąc skutecznie zmniejszyć ilość energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie oferowane są coraz częściej korzystne dotacje oraz kredyty, które to w znacznym stopniu wspierają rozwój fotowoltaiki.

Otóż pozyskiwanie energii z promieni słonecznych jest bardzo korzystne nie tylko pod względem ekonomicznym, lecz także finansowym. Posiadając własną instalację fotowoltaiczną można bowiem korzystać z darmowej oraz w pełni ekologicznej energii słonecznej.

Aby prywatni właściciele mieszkań mogli pozwolić sobie na montaż na własnej posesji paneli fotowoltaicznych w ubiegłym roku polski rząd ogłosił bardzo korzystny program „Mój prąd”, który to stanowi unikatowy na dotychczasową skalę w naszym kraju, instrument dedykowany wsparciu rozwoju segmentu mikro - instalacji PV.

Jego priorytetowym celem jest znaczne zwiększenie ilości energii elektrycznej pochodzącej ze słońca. W ramach tego programu prywatni inwestorzy będą mogli uzyskać dotację obniżającą koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne.
 

Istotne założenia programu „Mój prąd”, jak złożyć wniosek?

Ten unikatowy program został przygotowany we współpracy z Ministerstwem Energetyki naszego kraju. Propaguje on ideę rozwoju odnawialnych źródeł energii i jest on finansowany ze środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Łącznie na promowanie produkcji zielonej energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych rząd w ramach tego programu przeznaczył 1 mld złotych, a jego realizacja została zaplanowana na lata 2019-2025 lub do wyczerpania się oferowanych środków finansowych.

Wsparcie dla tych inwestorów, którzy to zdecydują się na budowę własnej farmy fotowoltaicznej jest oferowane w postaci bezzwrotnej dotacji. Pozyskane pieniądze muszą być w całości przeznaczone na wykonanie nowej instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW. Każdy inwestor musi przedstawić faktury, że zakupił panele, inwertery, okablowanie, poszczególne akcesoria montażowe oraz zapłacił za robociznę.

Wysokość dotacji oferowanej w ramach programu „Mój prąd” może maksymalnie wynosić 50 procent kosztów kwalifikowanych instalacji i nie może wynosić więcej niż 5000 zł. Takie założenia pozwolą wesprzeć wykonanie w naszym kraju około 200 000 nowych instalacji fotowoltaicznych.

Beneficjentem programu „Mój prąd” może zostać każda osoba fizyczna wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby posiadająca zawartą umowę kompleksową, która to reguluje kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytwarzanej w własnej mikro - instalacji.

Dotacja ta jest wypłacana po zakończeniu inwestycji. W celu jej uzyskania należy złożyć stosowny wniosek oraz dołączyć do niego faktury dokumentujące poniesione koszty i umowę zawartą dystrybutorem energii elektrycznej.Wniosek można złożyć elektronicznie lub w wersji papierowej w siedzibie NFOŚiGW.
 
Komentarze (Ilość: 3)
Rosnąco Standardowy
  • Utrudnienia
    2020-04-15 10:15:29 Zgłoś
    Jak długo czekaliście na procedowanie swojego wniosku? Czy ze względu na stan epidemii ten czas jest wydłużony. Ja złożyłem wniosek w marcu i wciąż czekam.
  • 2 miesiące
    2020-04-16 10:31:53 Zgłoś
    Ja czekałem 2 miesiące od stycznia, czyli jeszcze prze zawirowaniami z epidemią - Tobie radziłbym uzbroić się w cierpliwość
  • Dotacja
    2020-04-18 10:32:29 Zgłoś
    o ile w ogóle nie zatrzymają programu, mam nadzieje że nie .........
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)