Dzisiaj jest: 1.10.2023, imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza

Pływające farmy fotwoltaiczne

Dodano: 4 lata temu Czytane: 3260 Autor:
Redakcja poleca!

Z powodu ekologii oraz korzyści finansowych systemy fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Poza naziemnymi instalacjami, od pewnego czasu pojawiają się także pływające farmy PV.

Pływające farmy fotwoltaiczne

Czym charakteryzują się pływające farmy fotowoltaiczne?


Obecnie montaż paneli fotowoltaicznych na wodzie stał się domeną nie tylko poszczególnych inwestorów z krajów wyspiarskich. Jest to bowiem bardzo korzystna alternatywa dla wielu innowacyjnych inwestorów, którzy to pragną maksymalizować uzyski energetyczne na określonym obszarze wodnym.

Pływający system fotowoltaiczny jest doskonałą alternatywą do tradycyjnego, naziemnego systemu montażowego nie tylko pod względem niezawodności, lecz także opłacalności finansowej. Jego istotną zaletą jest fakt, że może on być dodatkowo częścią stacji uzdatniającej wodę.

Do wybudowania elektrowni fotowoltaicznej posiadającej moc 1 MWp potrzebne jest około 1, 5 ha gruntu, który to cena wciąż rośnie, zatem nic dziwnego, ze poszczególni inwestorzy na całym świecie decydują się na budowę nowoczesnych, pływających farm fotowoltaicznych na wodzie.
 

Budowa pływających farm fotowoltaicznych

Obecnie zdecydowanym pionierem w produkcji nowoczesnych systemów jest francuska firma Ciel & Terre która to ma na swoim koncie ponad 350 Mwp systemów zainstalowanych na wodzie, niemalże na całym świecie. Pierwsza megawatowa elektrownia wodna została przez tę firmę wybudowana na terenie Japonii. Ma ona moc 1, 1 Mwp.
 
Panel Fotowoltaiczny na wodzie
Rys. 1 Pływak systemu fotowoltaicznego na wodzie (źródło: flickr.com, autor U.S. Department of Energy)

Francuska firma opatentowała niezawodną oraz bardzo prostą w montażu technologię służącą do montażu modułów fotowoltaicznych na powierzchni wody. Ten w pełni nowoczesny system montażowy składa się z modułowych pływaków przypominających nieco swym wyglądem klocki „lego” które to są łączone w rzędy. Ponadto w jego skład wchodzą: trzpień łączący, szyna do montażu modułu na pływaku oraz kompatybilny moduł z poszczególnymi ogniwami.
 

Istotne zalety farm fotowoltaicznych na wodzie

Istotną zaletą wodncyh systemów fotowoltaicznych jest fakt, ze mogą one być położone na wielu zbiornikach wodnych, w tym także sztucznych, a więc na jeziorach czy basenach.Pływające systemy fotowoltaiczne są także bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, w postaci wiatru, deszczu i śniegu.

Inwestorzy coraz częściej rozważają budowę platform na wodzie ze względu na fakt, że proces instalacyjny jest bardzo prosty oraz nie jest wymagana dzierżawa ani wykup danej nieruchomości pod instalację na własność.
 

Istalacja pływającego systemu fotowoltaicznego 
 
Ponadto za budową farm fotowoltaicznych na wodzie przemawiają również aspekty związane z temperaturą otoczenia. Otóż jak powszechnie wiadomo wydajność poszczególnych paneli spada zawsze wraz ze znacznym wzrostem temperatury. W związku z tym, w krajach w których to przez cały rok występuje wysoka temperatura trzeba dodatkowo instalować układy chłodzące poszczególne ogniwa systemu. Tymczasem w przypadku pływających instalacji doskonałym czynnikiem chłodzącym jest zbiornik wodny, na którym to są umieszczone panele.

Pływająca elektrownia dostatecznie osłania zbiornik wodny, dzięki czemu znacznie zmniejsza się parowanie wody. Jest to ogromna zaletą przede wszystkim na tych w obszarach, na których często występują susze. Ponadto cień, który zapewnia wodna instalacja fotowoltaiczna w znacznym stopniu zmniejsza proces kwitnienia glonów w poszczególnych zbiornikach słodkiej wody.
 

Pływające farmy fotowoltaiczne na świecie

Pierwsze wodne farmy fotowoltaiczne powstały w 2008 roku w Chinach. I tak na przykład w państwie tym, w prowincji Anhui została uruchomiona pływająca farma o mocy aż 40 MW. Jest to obecnie jedna z największych wodnych instalacji fotowoltaicznych na całym świecie. Została ona umieszczona na sztucznym zbiorniku, który to powstał w miejscu zalanej kopalni węgla. W tej samej chińskiej prowincji została także oddana do użytku zbliżona konstrukcyjnie instalacja o mocy 20MW. Dzięki tym dwóm farmom położonym na wodzie chińska prowincja Anhui stała się jednym z najbardziej rozwiniętych rejonów na świecie, pod względem istnienia pływających farm fotowoltaicznych.

Sąsiednia Japonia również intensywnie wspiera rozwój tego rodzaju projektów. W prowincji Chiba istnieje pływająca farma o mocy aż 13,7 MW.

Z kolei jeśli chodzi o Europę to największa pływająca farma jest zlokalizowana w Walton-on-Thames w Wielkiej Brytanii. Składa się ona łącznie z 23 tysięcy modułów fotowoltaicznych, co każdego roku przekłada się na 5,8 GWh produkowanej energii elektrycznej.
Źródło: źródło zdjęcia głównego flickr.com, autor VIUDeepBay
Komentarze (Ilość: 2)
Rosnąco Standardowy
  • EW Łapino
    2020-03-20 10:17:51 Zgłoś
    W Polsce także pojawiły się tego typu instalacje, koło Gdańska w Łapinie na zbiorniku elektrowni wodnej Energii pojawiła się [pilotażowa istalacja
  • Foto
    2020-03-20 10:36:58 Zgłoś
    Tutaj link https://portalkomunalny.pl/plywajace-panele-pv-beda-wytwarzac-energie-na-zbiorniku-wodnym-401002/
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)